Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

9.3.2 A szerzetesrendek és invesztitúra háborúk

2022. november 27. - Töritanár_

A szerzetesrendek A VI. századra kialakul a világi papság és szerzetesség kettős rendszere. A világi papság a lakosság ügyeivel foglalkozott: misék tartása, keresztelés, esketés, temetés, adószedés. Ezzel szemben a szerzetesek elvonultak a világtól és két válfajuk alakult ki: a remeték és a…

Tovább

9.3.1 A középkori társadalom és a parasztság

A középkor: A Nyugat-Római Birodalom 476-os felbomlásától egészen Amerika felfedezéséig, 1492-ig terjedő majd ezer évet nevezzük így. (Az ókor - középkor - újkor "felosztás" szerint.) Az emberiség sajátos korszaka volt, melyhez a legtöbben koszos utcákat, lovagokat, járványokat és nyomort…

Tovább

A Szovjetunió és Jugoszlávia felbomlása

A Szovjetunió felbomlása Mihail Gorbacsov 1985-ben lett a Szu első embere. Meghirdette a politikai élet és a gazdaság átalakítását. (Peresztrojka - Glasznoszty). Gorbacsov úgy képzelte, hogy a Szovjetunió rendszerváltása a 15 tagköztársaság egyben tartásával is lehetséges. Súlyosan tévedett:…

Tovább

Az őszirózsás forradalom

Az őszirózsás forradalom A háború végén az állapotok: 1.) Nyomor: A háború utolsó évére Magyarországon nagy lett a nyomor, az éhezés, a munkanélküliség és az elégedetlenség. 2.) A parlamentben két politikai tábor állt egymással szemben: a miniszterelnök, Tisza István vezette konzervatív tábor és…

Tovább

Orosz forradalom és bolsevik hatalomátvétel

Orosz forradalom és bolsevik hatalomátvétel A cári rendszer: A Romanov dinasztia utolsó tagja, II. Miklós cár volt (1894-1917). Uralma alatt – a századfordulótól - egyre nagyobb lett a nyomor és elégedetlenség Oroszországban. Már 1905-ben volt egy forradalom, amin még különböző ígéretekkel úrrá…

Tovább
süti beállítások módosítása