A dulaizmus alatt (1867-1918) a pártok ideológiáját és programját a kiegyezéshez való viszony határozta meg. Ez alapján a pártok három nagy csoportba sorolódtak:
Kiegyezést elutasító pártok:
- 48-as párt
- Balközép Párt
- Függetlenségi Párt
A kiegyezést részben támogató pártok:
- Szabadelvű Párt
- Nemzeti Munkapárt
A kiegyezést támogató pártok:
- Felirati Párt
- Deák Párt
- Konzervatív Párt
A hatalom 1875-ben a kiegyezést csak részben támogató Szabadelvű Párt kezébe került és megkezdődött a Tisza-korszak. Ebben Szabadelvű Párt után a Nemzeti Munkapárt következett (és Tisza Kálmán fia: Tisza István)
A két legerősebb párt a dualizmus első évtizedeiben a Felirati Pártból alakult Deák-párt és a Határozati Pártból lett Balközép párt volt. A Határozati pártot Teleki László vezette, aki a kiegyezés kérdésében távolságtartást akart elérni (inkább ellenezte, mint pártolta az Ausztriához közeledést). A Deák-párt viszont támogatta a kiegyezést. A Balközép párt csak laza kapcsolódást akart Ausztriával.
Végül 1875-ben egyesült a két párt és létrejött a Szabadelvű Párt. Az egyesüléssel egyet nem értő Balközép-képviselők a kiegyezést tagadó Szélsőballal egyesülve hozta létre a Függetlenségi Pártot. Innentől, vagyis 1875-től 1890-ig Tisza Kálmán miniszterelnök vezette az országot!