Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

6F - Zrínyi Miklós és a török kiűzése

2024. november 24. - Töritanár_

Zrínyi Miklós költő és hadvezér

 

Zrínyi MiklósA szigetvári hős dédunokája, horvát bán, főúr a török-ellenes harc legfőbb alakja, költő. Terve a török kiűzésére: Habsburg segítség nélkül a II. Rákóczi György vezette Erdéllyel összefogva kiűzni a törököket. Terve azonban nem sikerül, mert II. Rákóczi György meghal váradon 1660-ban.

zrinyimiklos.jpg

Jan Thomas flamand festő képe (1660-ban festette meg)

Harcok: A híres téli hadjáratban (1664 január 21 - február 15) Zrínyi betört a Hódoltságba és felégette Eszéknél a drávai fahidat. Hatalmas károkat okoz ezzel a törököknek, mert itt vezetett át legfőbb útvonaluk Magyarországra.(A híd felégetése: 1664 február 2)

A törökök közben a Rába folyóig törnek és a szentgotthárdi csatában 1664 augusztus 1-én az új fővezér, Raimundo Montecuccoli győz a török felett. Alig 10 nappal később, 1664 augusztus 10-én Ausztria érthetetlen módon megköti a vasvári békét. A magyarok felháborodnak. Ausztria indoka a békére: a Franciaország felől érkező veszély (XIV. Lajos).

Zrínyi Miklós 3 hónappal a békekötés után, 1664 november 18-án birtokain hunyt el vadászbalesetben [vadkan sebzi halálra]. Örököse öccse: Zrínyi Péter lesz.

csik_1.jpg

A török kiűzése

Előzmények: A felesleges vasvári békéért a magyar főurak a Habsburgokat okolták. Két lázadás is megkezdődött ellenük:

  • Wesselényi nádor összeesküvése, melyben Zríniy Péter és Nádasdy Ferenc országbíró is részt vett, ám hamar kiderült és az összeesküvőket kivégezték
  • Thököly Imre kurucmozgalmak a Felvidéken ,mely átmeneti sikert aratott és elszakíotta a Felvidéket, kiűzve onnan az osztrákokat.

A törökök támadása Bécs ellen (1668):

A szultán, IV. Mehmed (1648-1687) úgy gondolja, hogy a Török Birodalom képes egy sikeres Ausztria elleni hadjáratra. A 120 ezres oszmán sereg 1683 július 19-én fogott Bécs ostromához. Szeptember 2-án elesett a külváros ekkor azonban megérkezett a császárral szövetséges Sobieski János, lengyel uralkodó 30 ezres hada, mely felszabadította Bécset! 

A törökök kiűzése 16 évig tartott (1683-1699). Ennek első szakaszában XI. Ince pápa erős keresztény szövetséget szervezett a török ellen. Ez volt a Szent Liga (1684). Tagjai: Ausztria, Lengyelország, Velence és egyes német tartományok (Bajor, szász). A pápa rászorította XIV. Lajost egy 20 éves fegyverszünet megkötésére a Habsburgokkal, így Ausztria koncentrálhatott a török elleni harcra.

Buda 78 napos ostrom után, 1686 szeptember 2 -án került újra keresztény kézre. Összesen 145 éven keresztül volt török kézen. 

A török időket az 1699-es Karlócai béke zárta le.

csik_1.jpg

Élet a török időkben

Hódoltság:

A török által 1541-ben megszállt majd folyamatosan kiszélesített terület a Hódoltság nevet viselte és az ország középső részét jelentette. Felnyúlt egészen Budáig. Ezt a hatalmas részt úgynevezett vilayetekre tagolták, melyek élén pasák álltak. A pasákat maga a szultán nevezte ki, feladatuk volt a terület igazgatása és ha kellett hadjáratok vezetése. 

hodoltsag_terkep.jpg

Fontosabb szultánok:

  • Nagy Szulejmán: 1520-1566
  • II. Szelim: 1566-1574
  • IV.Mehmed: 1648-1687

Adószedés, bíráskodás:

A Hódoltságban élő magyar parasztoknak adót kellett fizetniük a törököknek, de régi uraiknak a magyar földesuraknak is. Ez volt a kettős adózás rendszere. A törökök bíráskodtak is a lakosság felett.

A végek (Házi feladat december 19-re):

A török időkben a várak láncolata alkotta az úgynevezett végek vilàgát. A várakban a várparancsnok döntött mindenben. A királyi végvárak élén mindig a Habsburg uralkodók által kinevezett főkapitány állt, ilyen volt például Hunyadi János vagy később Zrínyi Miklós. 

Élet a várban: ha épp nem volt ostrom vagy harc, akkor végvári viadalokat rendeztek, bajvívásokkal. Ostrom idején mindenkit a környékről a várba menekítettek és felvonták a vár-hidat.

A török idők magyar hősei:

  • Hunyadi János (a nándorfehérvári diadal hőse)
  • Tomori Pál (kalocsai érsek, a mohácsi csatáben vezette a magyar sereget)
  • Dobó István (Eger védelmezője, az egri vár főkapitánya)
  • Pálffy Miklós (magyar hadvezér)
  • Zrínyi Miklós (horvát bán, hadvezér)
  • A Habsburgok ellen lázadó magyar vezérek: Thököly Imre, Wesselényi Ferenc, Bocskai István

VIDEO - Török kiűzése

T É M A Z Á R Ó  D O L G O Z A T

csik_1.jpg

 TANKÖNYV

zriniyi_tankonyv.jpg

[megoldás]

2torok_kiuzes.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr9818738124

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása