Mária Terézia: 1740-1780
Mária Terézia hatalomra jutása: Mivel édesapjának III. Károlynak nem született fia, így Mária Terézia örökölte a trónt. Ám Európa egy része nem fogadta el hogy egy nő uralkodjon a Habsburg Birodalomban. Háborúk kezdődtek hatalma megdöntésére:
- Osztrák örökösödési háború
- Hétéves háború
Ezekben ugyan vesztettek a Habsburgok, és Poroszország elvette Sziléziát, Mária Terézia megtarthatta trónját.
A Habsburgok saját tartományaikban elfogadtatták a nőági örökösödést, ez volt a Pragmatica Sanctio (1723).
Mária Terézia legfontosabb rendeletei:
- 1.) Kettős védvám-rendszer bevezetése (1754) A rendelet célja: vámokkal elérni, hogy a magyar mezőgazdasági cikkek Ausztriába, az osztrák ipari cikkek meg Magyarországra kerüljenek eladásra.
- 2.) URBÁRIUM (1767) A rendelet szabályozta a jobbágyi szolgáltatásokat, hogy a földesurak ne tudják kizsigerelni, végzetesen kihasználni a jobbágyságot.
- 3.) Az oktatás átalakítása: Ratio Educationis (1777) Az iskolák fenntartása megmarad egyházi kézben de az oktatott tananyagba beleszól innentől az állam. (A tankötelezettséget még nem írja elő. Erre csak 1868-ban kerül majd sor.
Mária Terézia viszonya a magyarsággal:
Uralkodása felénél áttér a rendeleti kormányzásra vagyis döntéseibe nem vonja be a nemességek, nem hív össze rendi gyűléseket. 1764-től rendeletekkel uralkodik.
Ugyanakkor megalapítja a Theresiánumot (1746) bécsi nevelőintézetet magyar nemes-ifjaknak. Megalapítja a magyar testőrséget és a Szent Jobbot Magyarországra hozatja.
D O L G O Z A T