Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

6F - A nagy francia forradalom

2025. március 11. - Töritanár_

A nagy francia forradalom előzményei:

  1. Franciaországra egy teljesen igazságtalan berendezkedés a jellemző, hiszen a legfelső 5% (nemesség és papság) kezében van a javak, földek 90%-a.
  2. A két uralkodó rend (ordó) a nemesség és papság rendje mellett jogokat kezd követelni a harmadik rend is, a köznép. Szószólóik: LaFayette márki, Mirabeau gróf és Sieyes abbé.
  3. A királyi udvar pazarló életet él, miközben a nép éhezik.
  4. Szociális válság alakul ki 1788/89-re, a rossz termés, az éhínség, a nyomor és a magas adók miatt.
  5. A királyok nem hívták össze a rendi gyűléseket, helyette önkényesen uralkodtak abszolutista módon (elnyomással)! 

A harmadik rend (polgárság és parasztság) változásokat követelt és a rendi gyűlés haladéktalan összehívását. A király: XVI. Lajos kénytelen volt összehívni a rendeket.

16lajos.jpg

A forradalom első eseményei:

Labdaházi eskü: 1789 június 20. Az alkotmányt követelő képviselők esküje volt, ami előtt a király kénytelen volt meghajolni. Alkotmány = A király hatalmát korlátozó alaptörvény

Basille ostroma: 1789 július 14-én  párizsi tömeg megrohamozza a Bastille várbörtönt, mely az elnyomó királyi berendezkedés szimbóluma. 

Az alkotmány jellemzői: 

  • Szabadságjogok biztosítása
  • A király jogainak korlátozása
  • A választójog kiszélesítése

A király sorsa: Perbe fogják a forradalmi nép ellen behívja az osztrák-porosz hadsereget. A perben halálra ítélik és 1793 január 21-én kivégzik XVI. Lajost. A kivégzőeszköz guillotine (nyaktiló).

Háború és forradalmi terror

Poroszország és a Habsburg Birodalom már 1792-ben megtámadták Franciaországot, hogy elfojtsák forradalmukat. Féltek attól ugyanis, hogy ez átterjed országaikra. Hamarosan az angolok is harcba léptek a franciák ellen. 

Forradalmi terror: A jakobinus párt Maximilien Robespierre vezetésével 1793 június 2-án vette át a hatalmat. Diktatúrát vezettek be és kivégeztek mindenkit aki nem osztotta nézeteiket. Közben azonban sikeresen visszaverték a minden irányból támadó ellenséget is: poroszokat, osztrákokat, angolokat.

A jakobinusokat végül a konvent, azaz a forradalmi nemzetgyűlés buktatta meg. Jött a nagypolgárság uralma, majd a hatalom csúcsára kapaszkodott egy tábornok: Bonaparte Napóleon.

Napóleon uralma

napoleon.jpg

Korzika szigetén született 1769-ben egy kisnemesi elszegényedett családba. A forradalom háborúi alatt sikeres hadvezér lett belőle. Önerőből, tehetsége révén. Katonái segítségével 1799-ban ragadta magához a hatalmat. Először konzul lett majd 1804-ben császár. Összesen 11 éven keresztül, 1804-1815 uralta Franciaországot és Európát. [Napóleon film]

Napóleon hatalmának jellemzői: []

  • Új polgári törvénykövet adott ki: Code Napóleon
  • A feudalizmus felszámolását segítette elő. Feudalizmus: A középkorra jellemző berendezkedés, melynek alapja a földalapú értékrend és a jobbágyi szolgáltatások (mint a 9-ed, 10-ed, robot). (Feudum = föld)
  • Fejlesztette az oktatást Francaiországban
  • Háborúkban győzte le Európa államait

Napóleon hadjáratai és csatái:

A 4 legfőbb ellenfele: Anglia, Ausztria, Poroszország és Oroszország volt. Ezek az országok összesen 6-szor fogtak össze ellene, vagyis 16 év alatt, 1799 és 1815 közt, sikertelenül.

  • Austrerlitzi csata (1805. dec.2.) a Habsburgok legyőzése
  • Friedlandi csata poroszok legyőzése
  • Oroszország elleni hadjárat: 1812-ben sikertelen
  • Lipcsei csata 1813 október 16-19. Legyőzi az utolsó összefogás. Száműzik Elba szigetére, de vissztér
  • Watelooi csata: 1815 június 18. Végső veresége. Végső száműzése: Szent Ilona szigete. 

D O L G O Z A T

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr318814210

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása