Közép-Európa (Tk 149)
Az európai kontinens középső része, mely a következő népek hazája volt a történelemben: baltikumi népek, lengyelek, németek, csehek, szlovákok, osztrákok, magyarok, szlovének, horvátok. Jelenleg 12 ország tartozik Közép-Európához.
A Közép-Európa régió jellemzői:
- A keleti és nyugati nagyhatalmak ütközőzónája
- Vallásilag is két nagy egyházterület határvonalán található: keleti kereszténység (görög-keleti) és a nyióugati keresztényég (római katolikus)
- Történelmileg a német-ajkú birodalmak (Német-Római Császárság, Habsburg Birodalom) az ázsiai birodalmak (mongolok, törökök) és a ruszin birodalmak (Kijevi Rusz, Oroszország) próbálták kiterjeszteni a térségre befolyásukat.
Történelmi korszakok:
- A Római Birodalom korszaka (Pannónia és Dácia megszerzése)
- Hunok, avarok, szlávok és magyarok beözönlése
- A nyugati kulturkör része lesz Közép-Európa
- Fontosabb uralkodóházak az újkorig: Romanovok (orosz), Hohenzollern (porosz), Habsburg (osztrák-magyar), Jagello (lengyel)
- Legújabb korban és a világháborúk előtt: Három birodalom volt jelentős, a porosz, a Habsburg és az Orosz Birodalom.
- A két világháború után: A hidegháború idején kettészakad a térség, nyugati része az Észak-Atlanti államok része lesz, keleti része pedig a Szovjetunió vezett keleti tömbhöz kerül.
A Közép-európai országok helyzete az I. világháború küszöbén:
- Lengyelország: nem szerepel a térképeken ekkor, legnagyobb hányada az Orosz Birodalom része
- Európa közepén az Osztrák-Magyar Monarchia helyezkedik el, tucatnyi nép hazájaként: magyarok, csehek, tótok, románok, szerbek … stb
- A Balkánon a századfordulón már önálló kis országok léteznek: Románia, Bulgária, Szerbia