Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

Középkori kultúra, gótika és román stílus

2023. január 12. - Töritanár_

Középkori élet és kultúra

Román és gótikus építészet 

Román stílusú építészet nevét onnan kapta, hogy római eredetet tulajdonítottak ezeknek az épületeknek (roman = római). Jellemzője: várszerű, vastag falak, keskeny kicsiny ablakok. Megjelenés: 11-12. század. A gótikus épületek 13-14. században jelennek meg, a névadó a gótok népe, mert sokáig azt hitték, hogy ők emelték ezeket az építményeket. Jellemzője: magasabb, kecsesebb épületek, nagyobb ablakok.

got_roman_stilus.jpg

Skolasztika 

A 13. századi egyházi iskolákra jellemző teológiai irányzat volt, mely a Biblia mellett az ókori görög filozófusokat, Platónt és Arisztotelészt is oktatta. Fontos képviselője volt: Aquinoi Szent Tamás, 13. század közepén élt Domonkos szerzetes. Fő elve: a teológia mellett létezhetnek a tudományok is, ez a kettős igazság elve. (Nem eretnekség a tudomány.)

Az első egyetemek

 Az első egyetem Bolognában jött létre (11. század), majd Párizsban a Sorbonne (XIII. század), és Angliában Oxford, Cambridge. Magyarországon a pécsi egyetem volt az első (1367 - Nagy Lajos korában) Oktatott tananyag: Trivium, azaz latin nyelvtan (grammatica), szónoklattan (retorica), dialektika, Quadruvium: csillagászat, számtan, mértan, zene.

A középkori élet:

  • Járványok, háborúk, felkelések jellemezték a középkort
  • A legnagyobb járvány: 1346, pestis, fekete halál, mely Európa negyedét pusztítja el. Ázsiából érkezik
  • A népesség jelentős része jogfosztottként élt (pl jobbágyság)
  • Városok: itt élt a polgárság. Magyarországon három várostípus létezett: mezővárosok (földes-urak alatt), bányász-városok és szabad királyi városok (nem volt földesuruk) 
  • Céhek: a középkori városok legfontosabb szervezetei, szakmánként. (pl: kovácsok céhe, bodnárok, csizmadiák, szabók céhe)

***

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr8018024454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása