Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet [] (röviden EBESZ Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) a világ legnagyobb biztonsági szervezete, amely Európa, Észak-Amerika és Közép Ázsia 57 részt vevő államát fogja össze. Létrejöttének éve: 1957. A bécsi székhelyű szervezet célja a korai figyelmeztetés, a válságmegelőzés, a válságkezelés, a válság utáni rehabilitáció.
Az EBESZ tevékenysége ma kiterjed tagállamai emberi jogi és kisebbségi helyzetének javítására, demokratikus intézményeinek védelmére, választások megfigyelésére, fegyverzetellenőrzésre, leszerelésre, biztonság- és bizalomépítésre is, de a szervezet gazdasági és környezetvédelmi kérdésekkel is foglalkozik.
Az EBESZ végrehajtó szervei:
- az adminisztrációs teendőkért, a pénzügyekért az EBESZ-főtitkár és titkársága felel, a három évre kinevezett főtitkár felügyeli az EBESZ-missziókat is;
- a három évre kinevezett, hágai székhelyű nemzeti kisebbségi főbiztos;
- a három évre kinevezett, bécsi székhelyű sajtószabadságért (vagy médiaszabadságért) felelős megbízott (vagy biztos);
- a varsói központú Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR), amelynek legfontosabb feladatai:
– a választások megfigyelése;
– demokratizálódás;
– az emberi jogok tiszteletben tartása;
– a romákat érintő kérdések és a tolerancia;
– valamint a hátrányos megkülönböztetés elleni harc.
Az Alapokmányban megfogalmazott ajánlásokat három csoportra, „kosárra” osztották:
- az első kosár a biztonság politikai-katonai aspektusival foglalkozott
- a második kosár az államok együttműködésével kapcsolatos kérdéseket tárgyalta a gazdaság, a tudomány, a technológia és a környezetvédelem terén
- a harmadik kosár a humanitárius és egyéb területeken való együttműködéssel, az információ szabad áramlásával, valamint a kulturális és oktatási együttműködéssel foglalkozott.