Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

A globalizáció és az ENSZ

2023. január 17. - Töritanár_

Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ)

United Nations (UN)

ensz.jpg

ENSZ (UN): A Föld országainak együttműködését és békéjét szolgáló világszervezet, melynek kiemelt céljai között szerepel a nemzetközi jog érvényesítése, a gazdasági fejlődés, a szociális biztonság és a megfelelő egészségügyi helyzet biztosítása. 

ENSZ szerepe, működése:

  • 1.) Az ENSZ megalakulása: 1945 június 26.
  • 2.) Az ENSZ székhelye: New York (USA)
  • 3.) Teljes neve: United Nations (UN) Egyesült Nemzetek Szervezete
  • 4.) Az ENSZ három legfőbb célja: a) A világbéke biztosítása a Földön b) Az emberi szabadságjogok garantálás a Földön c) A szabad kereskedelem szavatolása
  • 5.) Az ENSZ tagjai és vezetése: Tagok: a Föld 193 országa, vezetése: ENSZ Biztonsági Tanács. Ennek 5 állandó tagja: USA, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország,
  • 6.) ENSZ békefenntartók jelentős szerepet töltenek be a világbéke fenntartásában. 

ensz_katonak.jpg

ENSZ tagsággal nem rendelkezők:

Vitatott nemzetközi jogálllású országok tartoznak ide, illetve a gyarmati függésben lévők. Vitatott jogállású például: Tajvan, Eretria (Etiópiából vált ,ki), Koszovo (Szerbiából vált ki), Nyugat-Szahara (Marokkóból vált ki), Palesztina (Izrael része).

vitatott_orszagok.jpg

Az ENSZ főbb szervei:

  • ENSZ közgyűlés
  • Biztonsági Tanács (5 állandó taggal)
  • Nemzetközi Bíróság
  • Szakosított intézmények: FAO (Mezőgazdaság-élelmezés), UNESCO (oktatás, kommunikáció), IMF (Nemzetközi Valutaalap), WHO (Egészségügyi Világszervezet), UNICEF

FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete. Legfőbb célja az éhezés és a nem megfelelő táplálkozás visszaszorítása, a szegénység leküzdése és a gazdasági és társadalmi fejlődés biztosítása mindenki számára, illetve a természeti erőforrások (talaj, víz, levegő, genetikai erőforrások) fenntartható módon történő hasznosítása. 1945. októberi alapításával a FAO az ENSZ legrégebbi szakosított szervezete, mely elsődleges feladatául az éhezés felszámolását, a táplálkozás javítását és a mezőgazdaság termelékenységének növelésén keresztül az életszínvonal emelését kapta. Székhelye Róma.

UNESCOUnited Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete. A nevelés, a tudomány és a kultúra révén szorosabbra fűzi a nemzetek közötti együttműködést abból a célból, hogy faji, nemi, nyelvi vagy vallási megkülönböztetés nélkül mindenki számára világszerte biztosítsa az igazság, a törvény és ama emberi jogok és alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását. Székhelye: Párizs.

WHOWorld Health Organization. Egészségügyi Világszervezet. a nemzetközi közegészségügy koordináló hatóságaként működik. A szervezet 1948. április 7-én kezdte meg működését, azóta ez az egészség világnapja.
Székhelye a svájci Genf városban található.

UNICEF: United Nations Children's Fundra. Legfőbb célkitűzése a gyermekek és az ifjúság helyzetének javítása az egészségügy, a táplálkozás, a szociális gondoskodás, az oktatás és a szakképzés területén. Programjai a legszegényebb országok legrászorultabb gyermekeit segítik. A szervezet 1961-ben elkezdett az oktatással foglalkozni, kezdve a tanári képzések és az osztálytermi felszerelések támogatásával az újonnan függetlenné vált országokban.Székhelye: New York

Globalizáció

Olyan gazdasági és kultúrális jelenség, melyben a világot óriáscégek hálózzák be, azonos értékrendet közvetítve mindenhová, miközben a helyi, nemzeti sajátosságok fokozatosan eltűnnek és általános válságjelenségek jelentkeznek, mint a környezetszennyezés, AIDS, kábítószer-problémák ... stb.

Olyan világméretű egységesedési folyamat, mely a kultúra és nyelv területein közös értékrendszert teremt, miközben gazdasági téren a világ legjelentősebb érdekcsoportjai és multinacionális nagyvállalatai által létrehozott termékek, szolgáltatások és brandek megvásárlására, illetve a fogyasztói társadalom fenntartására ösztönzi a lakosságot.

G7 és G20 államok

Világméretű problémák:

  • 1.) Demográfiai gondok
  • 2.) Éhezés
  • 3.) Háborúk
  • 4.) Terrorizmus
  • 5.) Kábítószer kereskedelem
  • 6.) Környezetszennyezés
  • 7.) Bűnözés

D O L G O Z A T

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr518028182

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása