Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

6F - Honismeret diákélet a múltban

2024. január 16. - Töritanár_

Oktatástörténet és diákélet az elmúlt évszázadokban

 

Oktatás a középkori Európában:

  • A középkorban a falusi gyermekek számára az úgynevezett trivium adta a tananyagot. Csak írni, olvasni és számolni tanultak.
  • A nemes ifjakat magántanítók oktatták, többnyire egyházi személyek.
  • A legfontosabb tananyagot a latin és a vallásos oktatás adta. Katekizmus: kérdés-felelet formában összeállított, áttekinthető, egyszerű egyházi oktató könyv
  • Az első egyetemek: Bologna (Itália) XI. században jön létre, Angliában Oxford (XII. század) Párizsban Sorbonne (XIII. század). De ezekben az intézményekben is inkább egyházi témákkal foglalkoztak a középkor kezdetén.

iskola.jpg

Trivium és Quadrivium

Trívium: nyelvtan, írás-olvasás (grammatika), szónoklattan (retorika) érveléstan (dialektika), Quadrivium: Trivium + csillagászat, számtan, mértan, zene.

Oktatás az elmúlt évszázadokban:

  • A reneszánsz korától (XV. század), majd a felvilágosodástól (XVIII. század) megjelentek a reáll tantárgyak mint a matematika és természettudományok mint a fizika, biológia. A felvilágosodás korától a tanintézmények többsége kikerült az egyház alól.
  • Kialakult az oktatás három szintje: általános iskolák, középiskolák (szakoktatás, gimnázium) és felsőoktatás (főiskolák, egyetemek).

Szorgalmi feladat ötösért: PPT készítése egy híres egyetemről (pl Sorbonne, Oxford, Harvard, Yale, Stanford) Legalább – dia.

Pendrive –n hozzuk NE emailben küldjék el!!!!!!

Házi feladat: Tankönyv 51 – 52. oldalán elolvasni a tananyagot az iskolákról és összefoglalni 10 mondatban!

Aki elkészíti a szorgalmit annak NINCS házi!

VIDEO - Youtube

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr5418304073

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása