Törióra 2 - Kiegészítő blogoldal az érettségire készülőknek

Törióra 2

6F - Megtorlás és elnyomás

2025. május 22. - Töritanár_

Elnyomás a szabadságharc után

A szabadsághracot követő megtorlást követően Ferenc József császár 1850 és 1859 között elnyomást vezetett be Magyarországon, ez volt a Bach-rendszer.

Rendeletek:

  • Jobbágyfelszabadítás 1853-ban és közteherviselés 1850-ben ès ősiség eltörlése 1852-ben. Bár korábban ezeket ellenezték a Habsburgok, most mégis belátták, hogy ezek szükségesek a fejlődéshez.
  • Kettős vámvonal megszüntetése. Megindulhat az iparosodás Magyarországon.
  • Elnyomó intézkedések: magyar vármegyerendszer megszüntetése és besúgóhálózat létrehozása. 

Magyar ellenállás 3 formája: lázadások, merénylet-kísérlet a császár ellen (1853 - egy szabólegény által) és passzív ellenállás Deák Ferenc vezetésével.

Passzív ellenállás: a nemesség megtagad minden együttműködést Ausztriával. 

Kossuth és Széchenyi: Kossuth Itáliában,Torinóban telepedik le onnan próbálja újjáéleszteni az ellenállást, Széchenyi a döblingi szanatóriumból ír egy Bachot kigúnyoló röpiratot.

Enyhülés és közeledés Ausztria - Magyarország között

A passzív ellenállás hatása: Ausztria számára túl sokba került az elnyomás fenntartása: besúgok fizetése, katonaság fenntartása. Ráadásul Ausztria egyre inkább Magyarországra volt utalva, mert Európában sok ellensége lett.

Deák húsvéti cikke 1865-ben: Deák híres cikkében leírta, hogy itt az ideje kiegyezni a Habsburgokkal. Az írás a Pesti Napló nevű újságban jelent meg és meggyőzte a magyarokat arról, hogy Ausztria és Ferenc József nem ellenség többé.

A kiegyezés megkötése (1867): A diéta egy bizottságot, más néven: tárgyalói csoportot hozott létre a kiegyezési törvények előkészítésére. Ezt a bizottságot Andrássy Gyula gróf vezette. A kiegyezés részleteiről ő egyeztetett hónapokon keresztül Bécsben.

deak_andrassy.jpg

A kiegyezés eseményei:

  • Magyar kormány alakult 1867 február 17-én magyar miniszterelnökké nevezték ki Andrássy Gyula
  • Kiegyezési törvények: 1867 május 29-én a diéta elfogadta a kiegyezési törvényeket: 1867/12,14,15,16.
  • Királlyá koronázás: 1867 június 8-án magyar királlyá koronázták Ferenc Józsefet. Korábban erre azért nem kerülhetett sor, mert a szabadságharcban lépett trónra és mi nem ismertük el királyunknak.

 kiegyezes_abra.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://toriora2.blog.hu/api/trackback/id/tr7918864772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása