A család gazdálkodása
A családokban van bevételi oldal (ami rendszerint a szülők fizetése) és van kiadási oldal, mely minden családtag kiadását tartalmazza. Ide tartoznak a következők:
- Rezsi kiadások: a lakhatáshoz kapcsolódó költségek (mint a víz, gáz és villany számla)
- Élelem biztosításának költségei minden családtag számára
- Közlekedés
- Szórakozás
- Ruházkodás
- Luxus kiadások
- Nyaralások
- Betegségek kiadásai
Családtörténet (Tk 11-12.)
A családfa: Felmenőink, szülőink, nagyszülőink és egyéb őseink rokonságát ábrázoló leszármazás-ábra. Megmutatja az egyes generációkat melyek felettünk (és előttünk) alkották családunkat.
Részei: szülők, nagyszülők, dédszülők, ükszülők, szépszülők.
Családtörténet: Őseink, felmenőink lakhelyével, foglalkozásaival, család.-eseményeivel való foglalkozást jelenti.
Magyarországon a közemberek esetében a kereszténység felvétele előtt rendszerint valamiféle természeti elem, állat vagy egyéb környezeti jelenség, esetleg tulajdonság adta a nevet (mint: Farkas, Kerecsen, Turul, Bátor, Álmos). Később az egyház a keresztség felvételekor felkínálta a már létező egyházi nevek felvételét, így a közemberek is választhatták szentek neveit. A Szent Istváni időktől tehát megszaporodtak a Péterek, Jánosok, Pálok a magyar falvakban. (Ezért is hivják "keresztnévnek", - hisz ez a kereszteléskor kapott név.)
A sok azonos keresztnevű lakost viszont meg kellett különböztetni egymástól, így ha például egy településen 3 János volt, akkor mindegyikük nevéhez odaillesztettek egy-egy jelzőt, ami rá volt jellemző; például a termete (nagy, kis), foglalkozása (kovács, szabó) egyéb tulajdonsága (sánta, más városból származása, pl pécsi). Így lettek aztán Nagy Jánosok, Kovács Péterek, Sánta Lászlók.
A költségvetés
A költségvetés hasonló a családok bevételi és kiadási gazdálkodásához csak épp itt egy egész országról van szó.
A költségvetés: A központi és a helyi kormányzat bevételeit és kiadásait előre megtervező dokumentáció, mely egy-egy ország esetében meghatározza az államháztartást.
A családi költségvetés (Tk: 16. oldalon): A család keresőképes tagjai (apa-anya) bevételeinek és kiadásainak tervezése, vezetése. Kiadásokra példák: a rezsi, azaz a lakhatással összefüggő kiadások (fűtés, villanyszámla, vízszámla, TV-telefon számla ... stb). Második kiadás-csoport: élelem - ruházkodás, Harmadik: kultúrára költés.